Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Czy wiedzieliście, że minister sprawiedliwości w rządzie Królestwa Polskiego urodził się w Plewiskach!?

Jan Olrych Szaniecki urodził się 16 grudnia 1783 r. w Plewiskach. Był jednym z najwybitniejszych polskich adwokatów. Sławę i nobilitację zyskał obroną w największym w historii Polski procesie o latyfundia ziemiańskie. Szaniecki to także działacz polityczny, poseł na Sejm Królestwa Polskiego, minister sprawiedliwości w Rządzie Narodowym Królestwa Polskiego, twórca "Towarzystwa polepszenia bytu włościan", autor "Pamiętników". W 1825 r. został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji ds. cywilnych i kryminalnych. Głównym przedmiotem jego działania w parlamencie była kwestia włościańska. Jan Olrych Szaniecki zdecydowanie opowiadał się za uwłaszczeniem chłopów. Sam już przed 1825 r. zniósł w swych majątkach pańszczyznę, zastępując ją czynszami i jako pierwszy nadał swym chłopom nazwiska.

Brał czynny udział w powstaniu listopadowym. W lutym 1831 r., gdy część posłów i senatorów opuszczała Warszawę, on pozostał w stolicy. Był aktywnym przeciwnikiem jakiegokolwiek porozumienia z carem Mikołajem I, sprzeciwiał się rozmowom kapitulacyjnym, wniósł też projekt ustawy o powołaniu pospolitego ruszenia. 8 września 1831 r., w dzień po kapitulacji gen. Jana Krukowieckiego, objął w ostatnim rządzie powstańczym tekę ministra sprawiedliwości. Granice Królestwa opuścił razem z ostatnimi oddziałami wojskowymi. Za udział w powstaniu listopadowym władze carskie skazały go zaocznie na śmierć. Wyemigrował do Francji. Osiadł w Paryżu, gdzie zmarł 19 lutego 1840 r. Został tam pochowany na Cmentarzu Montmartre. Na tym samym cmentarzu był również pochowany Juliusz Słowacki.

Możemy być dumni, że ten wybitny polityk, adwokat i wielki patriota urodził się właśnie w Plewiskach.

Komentarze

Ciekawy

2019-02-24

A ktos moze wie gdzie dokladnie sie urodził???
Iza

2016-12-17

Ten człowiek powinien już dawno być w sposób właściwy doceniony przez władze naszej gminy, ale nie jest. Przecież powinien być naszą dumą. Brak wiedzy historycznej wójta, czy też celowe działanie? Niestety odnoszę wrażenie, że to drugie, szczególnie czytając gminną stronę komorniki.pl, na której eksponuje się non stop osiągnięcia obecnego wójta, tj. jego nagrody, wyróżnienia, dyplomy, kolejne miejsca w rankingach itd. Jeszcze tylko nie dostał Nobla. Czysta wiejska propaganda. Po co więc to wszystko zakłócać jakimś adwokatem, ministrem Olrychem Szanieckim?
!!!

2016-12-15

Powinien mieć w "centrum" Plewisk pomnik! Co najmniej ulicę...
???

2016-12-15

Dlaczego tak wybitny Polak, urodzony w Plewiskach, nie doczekał się tutaj "swojej" ulicy? Co na to urzędnicy?
 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.