Czy polskim nauczycielom należą się podwyżki?

Zbliża się 62 rocznica krwawego Poznańskiego Czerwca

W czwartek 28 czerwca 1956 r. o godz. 6.00 robotnicy Zakładów im. Józefa Stalina (właściwa nazwa Cegielskiego ) nie rozpoczęli pracy. Byli rozgoryczeni i źli. Mieli już dość rozmów z władzami. "Wychodzimy!" - zdecydowali.
 
O godz. 6.30 zawyła syrena fabryczna. Przy okrzykach: "Chcemy żyć jak ludzie!", "Żądamy podwyżki płac, obniżki cen i norm" przez główną bramę Cegielskiego ruszył robotniczy pochód. Dziesięć tysięcy osób szło ul. Dzierżyńskiego (dziś 28 Czerwca 1956) w kierunku centrum miasta.
 
Do pochodu przyłączyli się robotnicy ZNTK, MPK, Wiepofamy i innych zakładów - wkrótce było ich 30 tys. Główny strumień maszerujących skręcił na zachód i przemaszerował obok wejścia na trwające właśnie Międzynarodowe Targi Poznańskie. Ludzie krzyczeli:,, Chcemy wolnej Polski!", "Precz z Ruskimi!", "Chcemy wolnych wyborów!", "My chcemy Boga, żądamy religii w szkołach!".
 
Strumienie poznaniaków ze wszystkich stron miasta zmierzały pod zamek - siedzibę Miejskiej Rady Narodowej. Wkrótce pod zamkiem i na pl. Stalina (Mickiewicza) zgromadziło się ok. 100 tys. ludzi.
 
Wkrótce władze centralne w Warszawie podjęły decyzję o interwencji wojska. Około godz. 11 padły pierwsze strzały i pierwsi zabici. Doszło do wymiany ognia, która trwała w różnych punktach Poznania do godzin południowych 29 czerwca, a sporadycznie strzały padały do 30 czerwca. W końcu protest został stłumiony przez liczące ponad 10 tys. żołnierzy oddziały Ludowego Wojska Polskiego, Milicji i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
 
W wyniku ostatniego śledztwa IPN ustalono, że podczas protestu robotniczego zginęło 58 osób, w tym 50 osób cywilnych, 4 żołnierzy, 1 milicjant i 3 funkcjonariuszy UB, a ranne zostały co najmniej 573 osoby, w tym 523 cywilów, 15 funkcjonariuszy UB, 7 funkcjonariuszy MO oraz 28 żołnierzy.
 
Był to pierwszy w powojennej Polsce zryw przeciwko komunistycznej władzy. W protestach uczestniczyli również mieszkańcy Gminy Komorniki.
 
4 października 2007 r. otwarto Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.