Czy polskim nauczycielom należą się podwyżki?

Wybieracie się na urlop za granicę?

Wielu naszych rodaków szykuje się do wyjazdu na zagraniczny urlop. Niestety, ale często nie wiedzą, że coś co w Polsce jest normalne i legalne, za granicą będzie niemile widziane czy wręcz zakazane. Poniżej podajemy 10 przykładów zachowań, których powinniśmy się wystrzegać:
 
Jedzenie czy picie napojów w pobliżu zabytków np. w Rzymie czy Weronie. Można za to dostać mandat do 500 euro. W Wenecji nie można posilać się na schodach w rejonie Placu św. Marka.
Plac św. Marka w Wenecji jest objęty także zakazem karmienia gołębi. Wprowadzono go w 2008 roku, by chronić zabytki w tym uroczym miejscu.
 
W Rzymie z kolei 100 euro zapłacimy za kąpiel w Fontannie di Trevi.
 
W Eboli, na południe od Neapolu, za całowanie się w miejscach publicznych grozi mandat 500 euro.
 
Polacy często podróżują niemieckimi autostradami, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że za zatrzymanie tam samochodu z powodu braku paliwa grozi mandat. Jest to bowiem sytuacja awaryjna spowodowana zaniedbaniem kierowcy.
 
Zakochanym parom, które nie potrafią opanować namiętności w miejscach publicznych, radzimy omijać plaże miasteczka Tossa de Mar na Costa Brava w Hiszpanii. Grozi za to 600 euro mandatu.
 
Kciuk do góry, powszechnie uważany jako pozytywny znak, zarówno w Europie jak i USA, ale w Grecji może być potraktowany jako obraza lub propozycja stosunku seksualnego. W Europie trzeba się go wystrzegać także na Sardynii i Rosji, a ponadto w krajach Bliskiego Wschodu gdzie jest równoznaczny z wyciągniętym środkowym palcem..
 
Znak OK ułożony z palców to dla nas pozytywny symbol, że coś jest dobre, wysokiej jakości, ale... we Francji i Belgii gest ten oznacza zero, więc ewentualna pochwała posiłku w restauracji może zostać źle zrozumiana... W Turcji, Niemczech i Ameryce Południowej może być zrozumiany jako nazwanie kogoś "d*kiem" lub przypisanie skłonności homoseksualnych.
 
Rogi (wyciągnięty mały palec i palec wskazujący) oznaczające zazwyczaj dobrą zabawę, we Włoszech, Grecji czy Hiszpanii są symbolem zdrady i oszustwa.
 
Wiktoria, czyli gest dwóch skierowanych w górę palców ma podobne znaczenie w całym kręgu kultury zachodniej. Należy jednak pamiętać o skierowaniu palców we właściwą stronę. Wierzch dłoni powinien skierowany w naszą stronę, a wewnętrzna strona i palce do odbiorcy. W odwrotnym przypadku gest ten jest uznawany za obraźliwy i zachęcający do bójki, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.