Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Wróciła wąskotorówka na trasę Środa Wlkp - Zaniemyśl

To jedna z  największych atrakcji kolejowych w naszym województwie
W drugi weekend września na tory łączące Środę Wielkopolską z Zaniemyślem znów wyjechał wąskotorowy parowóz Px48-1756 z 1951 roku.

- Wąskotorówka w Środzie Wielkopolskiej jest nietypowa nie tylko ze względu na to, że inaczej niż na zwykłej kolei tory mają szerokość 750 mm, a nie 1435 mm jak na większości linii w Polsce. Na jej szlak po przerwie wyruszył też prawdziwy parowóz. Jest to jedna z nielicznych czynnych takich maszyn w kraju - informuje Mikołaj Sztuder z Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej.

Px48 to seria polskich parowozów wąskotorowych, które po II wojnie światowej powstawały w zakładach Fablok w Chrzanowie. Px48-1756 w maju 2014 roku został odstawiony na ocnicę. Lokomotywa wymagała kapitalnego remontu.

- Mimo wielu przeciwności udało się znaleźć pieniądze na remont tej leciwej maszyny. Kocioł został wysłany do specjalistycznej firmy, natomiast podwoziem zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej, sprawujące obecnie pieczę nad kolejką. Jest to grupa osób w większości w wieku od 17 do 30 lat, która swoim wysiłkiem dokonała tego, co na pierwszy rzut oka może wydawać się wręcz niemożliwe - opowiada Mikołaj Sztuder.

I dodaje: - Przy dość skromnym zapleczu i braku doświadczenia udało się wskrzesić dawne technologie i odnaleźć fachowców, którzy pomogli naprawić podwozie parowozu. Niektóre części musiały wędrować po całej Polsce, bo wykonanie przy nich prac przekraczało możliwości warsztatu kolejki w Środzie.
Z przejażdżki pociągiem ciągniętym przez lokomotywę parową będzie można skorzystać aż do listopada! Do 24 września pociągi kursują w soboty i niedziele. Odjazdy ze stacji w Środzie zaplanowano o godz. 9.30, 13.30 i 17.00. Od 1 października do 26 listopada (a także 11 listopada) tylko w niedziele. Odjazdy ze stacji w Środzie o godz. 10.00 i 13.30.


źródło:poznan.naszemiasto.pl

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.