Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Uwaga na kleszcze

Te pajęczaki doskonale dostosowały się do środowiska. Nie mają naturalnych wrogów, dlatego stają się wszechobecne. Są odporne zarówno na zimno, jak i suszę. Można je spotkać nie tylko w lasach, ale także w parkach, ogródkach działkowych, na łąkach wśród wysokich traw, czy na terenach ogrodów zoologicznych. Po ataku kleszcza można zachorować na różne groźne choroby, w tym na boreliozę.
65% chorych na boreliozę nie przypomina sobie ataku pajęczaka, a na pewno do niego doszło. Maleńkie nimfy (stadium rozwojowe kleszczy) bardzo łatwo przeoczyć. Tymczasem one także przenoszą groźne choroby. Nieleczona borelioza przebiega u człowieka w 3 etapach. W pierwszym może (nie musi) wystąpić rumień i objawy grypopodobne. W drugim dolegliwości ze strony stawów (ból, obrzęk), symptomy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych, zapalenie mięśnia sercowego.
Boreliozę leczy się przede wszystkim antybiotykiem, przez kilka tygodni. Część lekarzy w Polsce i na świecie przekonuje jednak, że powinno się to robić miesiącami, by mieć pewność, że krętki zostaną trwale zniszczone. Niestety, nawet pokonanie ich nie wszystkim pacjentom z powikłaniami pozwala wrócić do zdrowia.
 
Jak się chronić przed kleszczami?
 
Najlepiej jeszcze przed wyjściem na spacer zadbać o osłonę antykleszczową. Nakrycie głowy (żeby się roztocze we włosy nie dostało), koszula z długim rękawem, pełne buty, długie spodnie... I jeszcze wszystko ze ściągaczami, nogawki wpuszczone w skarpety, kombinezon jeszcze lepszy...
 
 Ale kto chciałby się tak ubierać podczas wakacji? Kto miałby to w ogóle znieść? Można też kupić preparat odstraszający kleszcze (niejednokrotnie ten sam, który ma zniechęcać komary czy inne owady latające, ale upewnij się, czy wybrany ma takie właściwości). Uważnie przeczytaj (informacje na opakowaniu bądź w ulotce), jak długo wybrany preparat ma cię chronić. Przy dłuższej wyprawie niewykluczone, że będzie trzeba się pryskać czy smarować ponownie. Czas ochrony przed różnymi insektami bywa inny. Upewnij się, czy wybrany nadaje się dla dziecka. Odstraszaczy nie wolno nanosić na skórę skaleczoną, podrażnioną, zaraz po opalaniu. Po powrocie do domu substancję należy dokładnie zmyć z ciała.
 
Uwaga! Kleszcze atakują również nasze czworonogi.

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.