Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Tramwajem aż do Plewisk?!

To nie jest informacja wyjęta z jakiejś powieści science fiction, ale faktycznie pojawiła się taka propozycja, mało tego, popierana między innymi przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania oraz Jana Brodę, wójta gminy Komorniki. Propozycję zaprezentował poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

 
26 kwietnia pialiśmy o planowanej budowie bezkolizyjnego przejazdu przez tory kolejowe na granicy Plewisk i Poznania. Według wstępnych założeń przy stacji Junikowo/Plewiska ma powstać dwupoziomowy węzeł integracji. Rozwiązanie ma być podobne do znanych z PST przystanków, zlokalizowanych ponad torami. Konieczne jest też wprowadzenie śluz, ułatwiające autobusom włączanie się do ruchu przed samochodami jadącymi bądź w stronę ul. Malwowej, bądź w stronę skrzyżowania Grunwaldzka/Wołczyńska.

 
Tamta koncepcja nie uwzględniała ruchu tramwajowego w tym miejscu. Taką propozycję wysunięto we wtorek. Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS pokazał nową koncepcję, której autorem jest  Wojciech Fleischer (stworzył ją pod okiem doktora Michała Beima). Zakłada ona przedłużenie trasy tramwajowej z Junikowa aż do Plewisk. „W opinii specjalistów od urbanistyki obszar Plewisk jest na tyle zwarty i ma tylu mieszkańców, że to rozwiązanie spina się finansowo” tłumaczył podczas spotkania z dziennikarzami Wróblewski.

 
Tramwaj z przystanku Poznań Junikowo miałby jechać ulicą Kminkową w Plewiskach. „Jest to najszersza ulica w Plewiskach, która umożliwiłaby wprowadzenie tam tramwaju” mówi Wojciech Fleischer. „Na końcu trasy, przy ulicy Kolejowej, zaplanowano dworzec autobusowo-tramwajowy. Umożliwia on przesiadkę drzwi w drzwi” dodaje.

Skąd wziąć na to pieniądze? „Będę zabiegał o wsparcie rządu” wyjaśnia Wróblewski .

„Oceniam tę pracę jako interesującą. Mam nadzieję, że pan poseł będzie na tyle skuteczny, że uda się ten plan zrealizować. Tramwaj do Plewisk na pewno ucieszyłby mieszkańców, chociaż może nie wszystkich, bo przy ulicy Kminkowej mieszka bardzo dużo ludzi i jest zaparkowanych bardzo dużo samochodów. Musielibyśmy znaleźć alternatywną lokalizację do parkowania aut tak, by zmieścić na ulicy tramwaj” mówi Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

Pozytywnie o pomyśle wypowiada się także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. -€“ ”Rozmawiałem z panem posłem Wróblewskim na ten temat. Jestem za. Bardzo mnie cieszy ta determinacja, która jest wśród naszych posłów. Musimy poprawić węzeł Poznań Główny, ale też takie węzły jak Poznań Junikowo. Ta pętla powinna być przy dworcu PKP, tam powinna być stacja rowerów, parking. Korzystajmy z wzorców europejskich”mówi prezydent.

 
źródło:epoznan.pl

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.