Czy polskim nauczycielom należą się podwyżki?
  • fot: poznan.pl
    fot: poznan.pl

Sylwetka prof. Kazimierza Cwojdzińskiego

Kazimierz Cwojdziński urodził się w Plewiskach 8 stycznia 1878. Jego rodzicami byli Ewa Thiel oraz Leopold Cwojdziński - dzierżawca majątku.


Uczęszczał do poznańskich gimnazjów Marii Magdaleny przy ul. Garbary (dziś LO Marii Magdaleny) i Gotthilfa Bergera przy ul. Strzeleckiej (dzisiaj jest tam III LO). Wykształcenie średnie uzyskał w Siemens-Oberrealschule w Charlottenburgu. Następnie studiował matematykę w Zurychu i Berlinie.


W 1924 obronił na Uniwersytecie Poznańskim doktorat z matematyki. Od 1928 prowadził zajęcia z matematyki wyższej na kierunku chemicznym na tej uczelni. W czasie okupacji niemieckiej prowadził tajne nauczanie dla tych, którym wojna przerwała naukę w gimnazjum Bergera, i dla tych, którzy mimo zakazów pragnęli swą wiedzę uzupełnić. Od września 1945 był profesorem geometrii wykreślnej w Szkole Inżynierskiej w Poznaniu (obecnie Politechniki) Był żonaty z pisarką Selmą Fischer.


Zm. 12 sierpnia 1948 w Poznaniu. Został pochowany na cmentarzu parafialnym Bożego Ciała na Dębcu.


Na koniec ciekawostka – Kazimierz Cwojdziński jest autorem wiersza „kuć i orać” napisanego na cześć liczby „pi” Wiersz ten został opublikowany w październiku 1930 roku w czasopiśmie Parametr. Stanowi chwyt mnemotechniczny do zapamiętania kolejnych cyfr rozwinięcia liczby pi. Wystarczy zastąpić każde słowo liczbą jego liter.

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.