Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Śmigus-dyngus

Śmigus-dyngus znany także jako lany poniedziałek to zwyczaj związany z Poniedziałkiem Wielkanocnym. Dzisiaj polega na polewaniu innych wodą. Wystarczy napełnić kubek, butelkę lub garnek wodą, znaleźć ofiarę i… zabawa gotowa. Oblewamy znajomych, bliskich, a nawet przypadkowych przechodniów. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku.
 
Jak było dawniej i skąd wzięła się ta dość śmieszna, nietypowa nazwa? Kiedyś były to dwa odrębne zwyczaje - śmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach i udach, zaś dyngus - oblewanie wodą i zbieranie datków, podczas składanych wizyt znajomym i rodzinie,  stanowiących wielkanocny "okup". Dyngus stał się świetną okazją dla ludzi uboższych, którzy podczas składania wizyt mogli skosztować niecodziennych dań. Z założenia wędrowcy mieli przynosić szczęście, jednak jeśli nie zostali dobrze ugoszczeni często robili gospodarzowi niemiłe psikusy.
 
Pierwsze udokumentowane wzmianki o zwyczajach śmigusowo-dyngusowych w Polsce datuje się na XV w. Inne źródła podają że zwyczaj ten był praktykowany na ziemiach polskich już ok. 760 r. n.e. Początkowo Kościół uważał ten zwyczaj za pogański. Jednak po wielu latach bezowocnej walki przekształcił go i przyswoił do swojego kalendarza świąt.

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.