Info
Jak Ci się mieszka w Plewiskach?

Posprzątaj po swoim psie!

Kilkakrotnie pisaliśmy już o psich odchodach, na które można natknąć się praktycznie wszędzie. Niestety, ale w tej kwestii nic się nie poprawiło. Pozostawione kupy to efekt nieodpowiedzialności niektórych właścicieli czworonogów. Pamiętajmy, że nie chodzi tutaj tylko o doznania estetyczne, ale również o nasze zdrowie.
Sanepid ostrzega: „Wysychające kupy pylą salmonellą, i to szczególnie zjadliwą jej odmianą. W powietrzu fruwają też inni mieszkańcy psich odchodów np. jaja tasiemca, które hodują w swoich psach lekceważący regularne odrobaczanie właściciele. Wysychające na letnim słońcu kupy mogą nas również narazić na toksokarozę - zespół larwy wędrującej trzewnej. Ich jajami najczęściej zakażają się dzieci bawiące się w piaskownicach i na placach zabaw. Badania ziemi i pisku pokazują, że nawet w połowie próbek znajdują się larwy. Pasożyt może np. poważnie uszkodzić oczy zakażonego dziecka.”.

To tylko niektóre zagrożenia, na które narażają nas i nasze dzieci bezmyślni właściciele czworonogów. Może ostrzeżenie Sanepidu wpłynie na ich wyobraźnię Przecież oni w ten sposób również szkodzą sobie i swoim dzieciom.

Pozostawianie nieczystości po czworonogu niesie więc o wiele poważniejsze skutki niż mogłoby się wydawać, dlatego warto zainwestować kilka groszy w papierową torebkę lub foliowy woreczek i sprzątnąć z chodnika pamiątkę po swoim psie. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni i kultury. To chyba nie jest zbyt wiele.

Komentarze

właściciel psa

2017-08-11

Miałem już kilka psów. Sprzątnięcie kupy po moim psiaku i noszenie jej "pól drogi" nie sprawiało mi nigdy problemu. Nie demonizujmy sytuacji. Jednak jeżeli ktoś ma z tym problem i brzydzi się kupy to niech zamieni swojego przyjaciela (czyżby przyjaciela?) na chomika lub rybki w akwarium.
Na koniec, na pewno koszy jest mało, ale czy to jest najważniejsze?
Kaja w

2017-08-11

A dlaczego gmina nie zapewnia przy każdym chodniku kosza? Wówczas na pewno można by było wymagać sprzątania po psach ale w takiej sytuacji ktoś kto wychodzi na spacer nie będzie wędrował pół drogi kupa w kieszeni!
P

2017-08-11

Problem czystości w Plewiskach jest o wiele szerszy.Nie tylko nieczystości po psach, ludzie nie sprzątają nawet sami po sobie, gdzie się nie ruszyć wszędzie śmieci. Koszy jest mało, ludzie leniwi i nie chce im się tyłka ruszyć do najbliższego koszta, albo po prostu chamscy i wyrzucają wszystko gdzie popadnie. Nie ma też żadnej służby gminnej, która miałaby dbać o porządek i czystość na ulicach, chodnikach czy placach. Efekt można zobaczyć w każdym rowie, na poboczu i trawniku.
W

2017-08-10

Szkoda tylko, że tak mało jest koszy na śmieci.........
Ewa Gattner-Wasilewicz

2017-08-10

uważam, że nie tylko z chodnika i ulicy, ale również z pobocza, wszelkich trawników a nawet z polnych dróg... przecież kolejne psy w to wchodzą i wnoszą na łapach do domu... a tak niektórzy się cieszą, że śpią razem
z psami w łóżku :(
 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.