Czy polskim nauczycielom należą się podwyżki?

Plusy i minusy mieszkania w Plewiskach

6.447 osób- tyle osób zameldowanych było w Plewiskach w 2011r. (ale wiadomo powszechnie, że ta liczba nie jest do końca wymierna, ponieważ mieszkańcy wsi często zameldowani są w Poznaniu, z którego głównie pochodzą). Tylu ludzi postanowiło przenieść swoje życie do tej lokalizacji i mamy nadzieję, że po dłuższym czasie nikt tego nie żałuje.
 

Ale przejdźmy do tematu tego artykułu:

Plusy:
Oświata- to duża zaleta. Nie jest tak, jak można by było sobie wymarzyć, ale Plewiska posiadają kilka żłobków i przedszkoli, szkołę podstawową, najbliższe gimnazjum znajduje się na pobliskim os. Kwiatowym. Skórzewo, oddalone o zaledwie kilometr, również cieszy się gimnazjum, „podstawówką”, bądź nowo-powstałym przedszkolem.

Bliskość Poznania- Plewiska przylegają do Poznania. Do poznańskiego Starego Rynku mamy tylko 8km z haczykiem, z Lubonia 10km, z Przeźmierowa 11km, a ze Swarzędza 12km! Lokalizacja wsi jest bardzo udana- ze względu na bliskość do wszelkiego rodzaju sklepów, punktów usługowych, czy hurtownii.

Ludzie- ludzie w wieku „produkcyjnym” to podstawa obecnych Plewisk. To powód, który głównie przyciąga nowe firmy do osiedlania się w gminie Komorniki. Poza tym- dzieci, ich liczba jest przygniatająca. Temu, kto chciałby podważyć to redakcja Plewisk.net zaleca wiosenny spacer np. po os. Zielarskim w godzinach południowych.

Bliskość do parku narodowego- niespełna 5km do Wielkopolskiego Parku Narodowego. To bardzo mała odległość, w stosunku do atrakcji oferowanych przez Park Narodowy. Łąki, lasy jeziora- natura tylko czeka na nasze przyjście i delektowanie się widokami, jak i zapachami świeżego powietrza!

Minusy:
Wiadukt- zaczynamy od tego, czego Plewiska potrzebują najbardziej- wiadukt nad torami kolejowymi na ul. Grunwaldzkiej. Od lat wieś infromuje (ba… krzyczy!) o potrzebie upłynnienia przejazdu w tej lokalizacji. Tysiące samochodów dziennie (35tys. mieszkańców gmin Komorniki i Dopiewo, ale i Poznania, którzy podróżują dalej głównie ul. Wołczyńską) przemieszcza się tą trasą, ale PKP od długich lat mówi, że brak pieniędzy na tą inwestycję.

Komunikacja- Plewiska mają złą komunikację. Cieszy fakt, iż jakiś czas temu dodany został autobus 116bis, lecz jest to zdecydowanie za mało. Głównym, a zarazem jedynym tak istotnym środkiem transportu jest autobus 116 (jadący na pętlę Górczyńską), który spóźnia się za każdym przyjazdem. Oczekiwanie na autobus zmienia się w wieczność, a dodatkowo irytuje, ponieważ często okazuje się, że przejście tego odcinka piechotą byłoby szybsze, co przejazd tym środkiem.

Drogi- mimo polepszającego się stanu dróg, niestety nadal ponad połowa z nich jest kiepsko przejezdna, zabłocona, czy dziurawa.

 

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.