Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Od jakiegoś czasu pojawiły się grzyby!

Ostatnio dużo padało, do tego jest ciepło, a właśnie taką pogodę grzyby lubią najbardziej. Jesteśmy w tym szczęśliwym położeniu, że z Plewisk do lasów mamy stosunkowo blisko. Nieraz wystarczy zaledwie godzina jazdy samochodem. Dużo grzybów występuje w lasach w powiatach: nowotomyskim, szamotulskim i obornickim. Najwięcej jest podgrzybków, są też koźlarze i borowiki, ale już w mniejszych ilościach. Przy tych gatunkach grzybów ich identyfikacja nie sprawia problemów. Natomiast większej wiedzy i ostrożności wymaga zbieranie grzybów z blaszkami na spodzie kapeluszy, ponieważ są wśród nich grzyby trujące i śmiertelnie trujące. Najpopularniejszym leśnym zabójcą jest muchomor sromotnikowy. Na poznański Oddział Toksykologii trafiła pierwsza w tym roku pacjentka, która zatruła się grzybami. Zjadła muchomora sromotnikowego. Kobieta, która trafiła na oddział, pomyliła jadalną gąskę zieloną z muchomorem sromotnikowym.

Zatem uważajmy. Jeżeli będziemy mieli wątpliwości można się udać do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej  w Poznaniu.. Tam grzyboznawcy ocenią, czy wszystkie nasze grzyby są jadalne. Udanych zbiorów!

W ubiegłym tygodniu sami wybraliśmy się na grzybobranie. Udaliśmy się do lasów obornickich. Z Plewisk 50 min jazdy samochodem. Efekt - w  4 godz. 2 osoby zebrały 10 kg grzybów (podgrzybki, maślaKI, 4 prawdziwki i kurki). Ważne jest to, że grzyby były bez robaków.

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.