Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Niemiłe zdarzenie w parafii pw. św. Floriana w Wirach

Jak donoszą liczne media w parafii pw. św. Floriana w pobliskich Wirach wrze. Część wiernych jest oburzona zachowaniem ks. proboszcza Kazimierza Szachowicza podczas żałobnej mszy św. i pogrzebu 8-letniego Kuby, który odbył się ponad dwa tygodnie temu.

Sprawę nagłośniła na Facebooku Natalia Różalska z Lubonia. Rodzice Kuby są jej bliskimi przyjaciółmi. Zarzut podstawowy: proboszcz domagał się wysokiej ofiary pieniężnej za pogrzeb. „Po uiszczeniu opłat ksiądz nie był usatysfakcjonowany kwotą, którą otrzymał dla siebie” - informuje p. Różalska. Dlatego miał nie przyłożyć się do godnego odprawienia mszy św. i przygotowania pochówku. W efekcie zabrakło organisty, kościół podczas mszy był oświetlony tylko w połowie, a kazanie zawierało oskarżenia pod adresem rodziny.

Pani Różalska podwoziła księdza na cmentarz. Gdy w samochodzie prosiła go, by przekazał zgromadzonym prośbę o nieskładanie kondolencji, kapłan odmówił.

Wpis na Facebooku bije rekordy, był udostępniany ponad 2 tys. razy. Głos zabierają zarówno parafianie, jak i ludzie spoza Wir. Są komentarze ludzi, którzy brali udział w mszy i pogrzebie i mają podobne uwagi jak p. Różalska. O sprawie rozmawia się w sklepie i w szkole.

Proboszcz Szachowicz odpiera zarzuty. Ile pieniędzy zażądał? - Na opłatę pogrzebową składa się tzw. pokładne, które na naszym cmentarzu wynosi 800 zł. Do tego ofiara dla organisty i na rzecz parafii. Jeśli kogoś nie stać na ofiarę, żadnych konkretnych kwot nie żądam. Mówienie, że domagałem się jakichś wysokich stawek, jest zupełnym nieporozumieniem. To jakaś oszczercza kampania wobec mojej osoby. Ludzie piszą, że jestem pijakiem, rzucają kalumnie, obrażają... - wylicza proboszcz. O swoim kazaniu mówi, że miało zmusić do refleksji. - Każda śmierć czegoś nas uczy, a już zwłaszcza śmierć dziecka.

Proboszcz podczas kazania stwierdził, że rodzice mają się cieszyć ze śmierci Kuby, gdyż Bóg chciał im coś przekazać, mają się zastanowić nad własnym postępowaniem i odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego tak się stało. Oburzenie wywołały również słowa, że Kuba pomimo swojego młodego wieku zdążył już nagrzeszyć a „wrota nieba są dla niego jeszcze zamknięte, ale miejmy nadzieję, że Bóg go kiedyś przyjmie”!

Komentarze

Michał

2018-11-01

Po kilku miesiącach mieszkania w Wirach przystąpiliśmy do chrztu naszego dziecka. Nie było żadnych problemów z Proboszczem. Datek otrzymał w kopercie i nie dyskutował w żaden sposób na temat zawartości, ani oczekiwań. Mam wrażenie, że Społeczeństwo staję się co raz bardziej roszczeniowe, a jak do tego dołożymy emocje związane z jakimś tragicznym wydarzeniem to zupełnie tracimy możliwość obiektywnego spojrzenia na otoczenie.
Andrzej

2018-10-22

Problemy to mają pseudokatolicy i katolikofoby, co to dla sąsiadów i na pokaz chcą "imprezę" w kościele.
Rafal

2018-09-30

Dziwne bo jak my chrzciliśmy bliźniaki to żadnych takich problemów nie było a ofiara była w kopercie i tez nie była przedmiotem żadnej dyskusji a formalności załatwialiśmy w sobotę dzień przed chrzcinami.
Anna k

2017-01-04

Ten człowiek na proboszcza sie nie nadaje.Od lat pokazuje swoje ja.Ma ogromny problem z chrzczeniem dzieci z niemalzenskich związków, krzywo patrzy na datki parafian,ma pretensje że ludzie go nie wpuszczają po koledzie a w Święta Bozegonarodzenia sam zamyka Kościół...itd
 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.