Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Jutro nastąpi zaćmienie Księżyca

W piątek na niebie będzie można obserwować dwa niezwykle ciekawe zjawiska atmosferyczne. Wyjątkowe długie zaćmienie księżyca oraz wielką opozycję Marsa. Tak długie zaćmienie odnotowano ostatnio ponad 100 lat temu
Tegoroczne zaćmienie zbiegnie się z apogeum Księżyca. Oznacza to, że księżyc będzie w największym oddaleniu od Ziemi, a dzięki temu zjawisko będzie wyjątkowo długie - Początek całkowitego zaćmienia nastąpi o godzinie 21:30, koniec o godzinie 23:13 czasu letniego, co stwarza bardzo dogodne warunki do jego obserwacji - informują astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UAM. 
Jednocześnie tego dnia będzie można obserwować wielką opozycję Marsa. Oznacza to, że znajdzie się on najbliżej Ziemi - Mars będzie widoczny poniżej Księżyca, w odległości kątowej zaledwie ok. 6 stopni od niego. Na prawo od Księżyca i Marsa będziemy też mogli podziwiać jasno świecącego Saturna - wyjaśniają astronomowie.
Naukowcy wyjaśniają, że obserwację najlepiej prowadzić z odsłoniętych miejsc, w których wysokie obiekty nie zasłaniają horyzontu.
 
Oby dopisała nam pogoda.

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.