Czy polskim nauczycielom należą się podwyżki?

Jutro mamy Mikołajki

Mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry obchodzonego w katolicyzmie i prawosławiu 6 grudnia. Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji - południowo-zachodnia Anatolia w dzisiejszej azjatyckiej części Turcji..
Święty Mikołaj, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jest jako starzec z okazałą brodą. Początkowo święty Mikołaj przybywał z południa. Obecny wizerunek ( czerwony płaszcz i czerwona czapka z białym pomponem ) został spopularyzowany w 1930 roku przez koncern Coca-Cola dzięki reklamie napoju stworzonej przez amerykańskiego artystę, Freda Mizena. Stworzono też legendę, że Mikołaj nie przybywa z gorącego południa, lecz zimnej, wręcz mroźnej północy – z Rovaniemi w Laponii ( Finlandia ).
Od wieków nie zmieniło się tylko jedno - w tym dniu święty Mikołaj (a właściwie osoba przebrana za niego) przynosiła dzieciom prezenty.  Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty ( drobne upominki, małe zabawki a przede wszystkim słodycze ) pod poduszkę,  w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie.

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.