Czy polskim nauczycielom należą się podwyżki?

Jutro mamy 1 listopada. Tego dnia tłumnie odwiedzamy groby bliskich

1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych. Zdecydowana większość z nas udaje się na groby najbliższych. W Poznaniu jest kilka cmentarzy, ale zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej odwiedzane są trzy.
 
Cmentarz Junikowo ( usytuowany najbliżej Plewisk ). Jest to jeden z największych (pod względem ilości pochówków) cmentarzy w Polsce, ma powierzchnię 92,69 ha, spoczywa tutaj 139 tysięcy osób. Nekropolia została otwarta w 1948 roku. Znajdują się tu m.in. wydzielone kwatery Powstańców Wielkopolskich i żołnierzy Armii Krajowej. W alejach zasłużonych licznie reprezentowane są pochówki oficerów Wojska Polskiego i działaczy ruchu robotniczego. Przyciągają spojrzenie okazałe mauzolea rodów cygańskich, ale są też nowoczesne pola urnowe i kolumbaria.
 
Cmentarz Miłostowo, o powierzchni 98,69 ha i liczbie pochowanych 81 tysięcy. Cmentarz został założony w latach 1940 - 1943,  w czasie okupacji niemieckiej jako Cmentarz Centralny (Zentralfriedhof), jest zlokalizowany na wschodnich krańcach miasta, w widłach torów kolejowych wiodących do Warszawy i Torunia. W latach 1960-64 urządzono tu kwaterę żołnierzy radzieckich. W zbiorowych mogiłach złożono prochy 4282 żołnierzy. Po zakończeniu działań wojennych, w zbiorowych grobach złożono również poległych żołnierzy Wehrmachtu. W 1994 r. oficjalnie otwarto kwaterę żołnierzy niemieckich. Miejsce zdobi duży, kamienny krzyż. Poniżej, na ośmiu brązowych tablicach wyryto nazwiska 1544 żołnierzy poległych i zmarłych w 1945 r. w Poznaniu i okolicach. W 1958 r. utworzono kwaterę żydowską. W pięciu zbiorowych mogiłach złożono prochy 1008 Żydów zmarłych i zabitych w czasie okupacji hitlerowskiej.
 
Cmentarz na Górczynie. Nekropolia założona została w 1910 r.,zajmuje powierzchnię zaledwie 5,1 ha. Liczba pochówków w całym okresie istnienia nekropolii przekracza 50 tysięcy, co spowodowało konieczność znacznego zagęszczenia mogił w stosunku do stanu pierwotnego. Znajduje się tutaj m.in. miejsce spoczynku Powstańców Wielkopolskich, również Franciszka Ratajczaka. Na cmentarzu złożono bezimienne prochy więźniów pomordowanych przez hitlerowców, których ciała poddano kremacji w miejskiej spalarni śmieci (m.in. ofiar Fortu VII, więźniów niedalekiego obozu przejściowego i jeńców radzieckich). Spoczywają tu liczni księża, głównie proboszczowie parafii poznańskich.

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.