Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Holy Wins kontra Halloween

Halloween wywodzi się z pogańskiego obyczaju pochodzącego najprawdopodobniej ze Szkocji, gdzie w Wigilię Wszystkich Świętych obchodzono święto boga śmierci Sanhaim. Ten zwyczaj, związany z datą 31 października sięga dawnej tradycji i wierzeń związanych z magią i okultyzmem. Ludzie żyli wówczas w przekonaniu, że w ostatnią noc października duchy zmarłych odwiedzają ziemię i przybywają wówczas do swych chat w poszukiwaniu ciepłego schronienia. Wieczorami na wzgórzach palono więc ogniska, aby odstraszyć złe moce, a zmarłym wskazać drogę do domów. Również wkładano maski i czarne kostiumy, mylące złego ducha, który zostawiał przebranego delikwenta w spokoju.
 
We współczesnym świecie spotykamy jedynie tradycję szerzącą się wśród dzieci i młodzieży, polegającą na odwiedzaniu domostw z zawołaniem: "trick or treat" (cukierek albo psikus ). Dzieci chodzą w przebraniach od domu do domu, prosząc o słodycze. Psikusem może być psota wykonana na właścicielach domu lub ich własności, jeśli właściciel nie da "zapłaty". Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.
 
W związku z pogańską genezą tego święta, Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego.
Alternatywą dla Halloween ma być Holy Wins. Holy Wins to realizacja zaleceń Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, który zaapelował  do nauczycieli religii, by przed Wszystkimi Świętymi i Dniem Zadusznym wobec coraz częściej pojawiających się w szkołach różnych praktyk zapoznawali uczniów z inicjatywami wypracowanymi w diecezjach.
Tak więc, w podstawówkach w całej Polsce trwa walka „dobra” ze „złem”, czyli Holy Wins z Halloween. Wielu katechetów i dyrektorów chce, by świętować, ale po bożemu - dzieci mają przebierać się za świętych, a nie za wampiry.

Komentarze

mieszkaniec

2018-11-19

no niestety to duży problem, że więcej piszemy niż robimy.
brak informacji o budżecie obywatelskim - dlaczego? czy nie powinien to być jeden z ważniejszych tematów w roku?
sam wynik głosowania jest przykry bo widać, że niestety mieszkańcy Plewisk mają to gdzieś, a szkoda bo naprawdę można dzięki temu wiele zyskać.
chociaż prawda jest taka, że można działać samemu i może warto spróbować.
Co Wy na to Franz, fabian i inni o podobnym podejściu?
Franz

2018-11-08

Dzięki za radę "z", jest bezcenna.
Prosiłem redakcję o informację o głosowaniu kiedy jeszcze trwało i można było poinformować osoby które zaglądają na tą stronę, ale jak już wspomniałem nie było żadnego zainteresowania.
Każdy działa jak może, ja przynajmniej w taki sposób, a ciekawe co Ty zrobiłeś/ zrobiłaś?
z

2018-11-08

Do Franz I co z tego, ze były zgłoszone projekty dla Plewisk, skoro wszystkie przepadly. Może tacy jak ty zbyt mało angażują się w sprawy naszej miejscowości? Pisać to nie wszystko. Trzeba działać Franz.
Ania

2018-11-08

A czemu nie czepiacie się urzędu gminy? Przecież wybory to broszka gminy. Wybierano wójta, radnych z tej gminy. A na gminnej stronie komorniki.pl była cisza na ten temat. Sama do końca nie wiedziałam w której szkole jest mój okręg wyborczy. Czerwona kartka dla tutejszego urzędu. Słuszniue ktoś zauważył, że media poznańskie więcej informowały o wyborach w naszej gminie.
fabian

2018-11-08

mnie np interesował temat wyborów, na tej stronie nie było choćby wzmianki. Musiałem drążyć i dociekać kto będzie kandydatem. A o wynikach dowiedziałem się ze strony Głosu Wielkopolskiego.
żenua
Franz

2018-11-08

do z. Nie wiem o jakie marudzenie Ci chodzi.
Podaję jedynie fakty na temat zakończonego głosowania. Faktem jest, że projekty z Plewisk odpadły w głosowaniu, faktem jest że na tej stronie jak i na drugiej poświęconej Plewiskom, nie było choćby najmniejszej wzmianki na ten temat.
Może redakcja nie jest tym zainteresowane , może ważniejsze są cykliczne (niemal identyczne co rok) rozprawki na temat Halloween, albo co akurat grają w starym kinie, ale wiem że dla mieszkańców Plewisk tematy związane z infrastrukturą, budową placów zabaw czy wyznaczaniem tak brakujących terenów zieleni jest ważny, a w tegorocznym budżecie obywatelskim akurat takie projekty były przewidziane.
Zzz

2018-11-07

Ja się zgadzam z przedmówcami. Poza tym chyba podziałał komentarz poprzednika. Przybyły dwa newsy i post na Facebooku. Śmiem podejrzewać, że admin podpisał się jako "Z".
z

2018-11-07

Typowe polskie marudzenie. Z tego malkontenctwa znają nas na całym świecie. Dasz takiemu pół szklanki to powie dlaczego tak mało. Dasz całą to zapyta czemu tak dużo. Takim nigdy się nie dogodzi. Cale szczęście, ze na tę chorobę zapada mniejszość spoleczeństwa.
do Franz

2018-11-07

dokładnie,
w Plewiskach mamy, z tego co wiem, dwie strony www. Niestety, zapał chyba minął adminom i nie ogarniają. Szkoda, był potencjał, a tu newsy z du..szy....
Można było co jakiś czas dodać post o głosowaniu, przypomnieć, zachęcić a tu echo...


O wyborach w sumie też na żadnej z tych stron nie było za dużo newsów, ani o ich wynikach...

Tak tak, zaraz ktoś napisze, "sam sobie załóż portal i go prowadź", odpowiem od razu: nie chce mi się...

Może szanowny adminie znajdziesz kogoś, z kim podzielisz się uprawnieniami i stronka odżyje?

pozdrawiam
Maryś zza winkla

2018-11-02

Do "Marys popraw się".
Ale coś więcej masz do powiedzenia, oprócz tego że nie rozumiesz słowa pisanego?

Kaz 68

2018-10-31

Ten kto zgłosił oświetlenie wybiegu dla psów powinien zmienić lekarza bo ten u którego się leczy nie mówi mu prawdy.Wszystkie ulice posrane a wybieg dla psów oświetlać.Brak słów.
Marys popraw się

2018-10-31

Marys Ty również robisz błędy. Popraw się ,ciężko czytać twoja wypowiedź.
Franz

2018-10-31

Dziękujemy redakcji za przemilczenie tematu budżetu obywatelskiego. Dzisiaj ogłoszono wyniki, wygrały projekty:

1. Plaża w Chomęcicach przy ul. Nad Jeziorem
2. Realizacja boiska piłkarskiego wraz z oświetleniem poprzez zagospodarowanie i rewitalizację obszaru przyległego do stadionu w Komornikach.
3. Strefa rekreacyjna nad Jeziorem w Rosnówku
4. ZAGOSPODAROWANIE TERENU PRZY WODOSPADZIE W ŁĘCZYCY
5. REWITALIZACJA PARKU ZABYTKOWEGO W GŁUCHOWIE

Pomimo, że Plewiska no najliczniejsza miejscowość w gminie, przegrały projekty:

1. Park wypoczynkowy w okolicach ulicy Fabianowskiej i Skrytej w Plewiskach
2 Boisko do gier zespołowych 2 w 1 przy szkole podstawowej nr 2 w Plewiskach
3. PLAC ZABAW DLA DZIECI PRZY SKRZYŻOWANIU ULIC SKRYTA/ZACHODNIA W PLEWISKACH
4. PLAC ZABAW DLA DZIECI PRZY SKRZYŻOWANIU ULIC PASIEKI/PÓŁNOCNA W PLEWISKACH
5. Oświetlenie wybiegu dla psów w Plewiskach

Podsumowując , do głosowanie zgłoszono 5 projektów inwestycyjnych z Plewisk i wszystkie odpadły.
Projekty inwestycyjne ze wszystkich pozostałych miejscowości gminy zakwalifikowały się do realizacji.

Gratuluję wszystkim mieszkańcom Plewisk- narzekajcie dalej, na brak miejsc zielonych, barak placów zabaw , itp. Do niezobaczenia za rok.


Maryś zza winkla

2018-10-31

Ty za to do swojej szkoły miałeś chyba nie po drodze. Czytasz czasami to co napiszesz? Błąd na błędzie, literówki.
Rozumiem że masz coś do przekazania, z naciskiem na "coś", ale proszę zrób to w poprawnej formie, bo czytać się tego nie da.
Jak chcesz dowalić katolikom to chociaż daj pozory żeś tak bardzo wykształcony i europejski.
Jaja

2018-10-30

Poganska genezę ma też boże Narodzenie i jakoś wszyscy swietuja bez gadania. Jezus nie urodził się w grudniu.... 1 i 2 listopada to dziady, które kk sobie przejął, bo wierzenia dawnych Słowian były za bardzo zakorzenione i kk nie udało się tego wymazać.
Kościół niech się zajmie własną *** a nie rozporzadza co ma się odbywać w świeckiej szkole. Tą swoeckosc gwarantuje konstytucja.
 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.