Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Holy Wins kontra Halloween

Halloween wywodzi się z pogańskiego obyczaju pochodzącego najprawdopodobniej ze Szkocji, gdzie w Wigilię Wszystkich Świętych obchodzono święto boga śmierci Sanhaim. Ten zwyczaj, związany z datą 31 października sięga dawnej tradycji i wierzeń związanych z magią i okultyzmem. Ludzie żyli wówczas w przekonaniu, że w ostatnią noc października duchy zmarłych odwiedzają ziemię i przybywają wówczas do swych chat w poszukiwaniu ciepłego schronienia. Wieczorami na wzgórzach palono więc ogniska, aby odstraszyć złe moce, a zmarłym wskazać drogę do domów. Również wkładano maski i czarne kostiumy, mylące złego ducha, który zostawiał przebranego delikwenta w spokoju.

We współczesnym świecie spotykamy jedynie tradycję szerzącą się wśród dzieci i młodzieży, polegającą na odwiedzaniu domostw z zawołaniem: "trick or treat" (cukierek albo psikus ). Dzieci chodzą w przebraniach od domu do domu, prosząc o słodycze. Psikusem może być psota wykonana na właścicielach domu lub ich własności, jeśli właściciel nie da "zapłaty". Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

W związku z pogańską genezą tego święta, Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego.
Alternatywą dla Halloween ma być Holy Wins. Holy Wins to realizacja zaleceń Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, który zaapelował  do nauczycieli religii, by przed Wszystkimi Świętymi i Dniem Zadusznym wobec coraz częściej pojawiających się w szkołach różnych praktyk zapoznawali uczniów z inicjatywami wypracowanymi w diecezjach.
Tak więc, w podstawówkach w całej Polsce trwa walka „dobra” ze „złem”, czyli Holy Wins z Halloween. Wielu katechetów i dyrektorów chce, by świętować, ale po bożemu - dzieci mają przebierać się za świętych, a nie za wampiry

Komentarze

ostrzegam

2017-10-30

Jak walkę dobra ze złem przenosi się ze sfery ducha do sfery materialnej, to trzeba uważać by nie wyszła jaka święta wojna...
pogodze

2017-10-30

pogodzę oba święta, tylko: Holy Shit
 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.