Info
Jak oceniasz zagrożenie zarażenia się koronawirusem

Historia linii tramwajowej na ul. Grunwaldzkiej

Wielu z nas uczy się lub pracuje w Poznaniu. Często podróżujemy środkami komunikacji miejskiej jeżdżącymi po ulicy Grunwaldzkiej. Czy znamy historię budowy linii tramwajowej na tej ulicy? Czy wiemy kiedy ruszyły pierwsze tramwaje i w którym roku powstała pętla na Junikowie?
 
Początki ul. Grunwaldzkiej przypadają na XIX wiek, a komunikacja tramwajowa ruszyła 118 lat temu, 22 czerwca 1902 roku. Wybudowany został wtedy tor tramwajowy od ul. Roosevelta do ul. Ułańskiej (koszary wojskowe). W 1909 roku dobudowany został drugi tor między ulicami Matejki i Ułańską. W 1926 roku przedłużono tę trasę do ul. Przybyszewskiego, w 1931 roku do Ostroroga, a 30 grudnia 1936 roku do Kasztelanów (Palacza).
 
Podczas wojny rozbudowa ulicy była kontynuowana. Prace budowlane wykonywali angielscy jeńcy wojenni osadzeni w przejściowym obozie przy ul. Junikowskiej (budynek szkoły wraz z otaczającym terenem). W czerwcu 1941 Anglicy zostali wywiezieni z Poznania. Ich miejsce w obozie i przy pracach budowlanych prowadzonych na Grunwaldzkiej zajęli Żydzi z Polski i kilku innych okupowanych przez Niemców państw.
 
Po zakończeniu wojny, po odbudowie ze zniszczeń, 7 czerwca 1945 roku, komunikacja tramwajowa została przywrócona. W 1950 roku zbudowano pętlę tramwajową na Junikowie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 15 kwietnia. Pętla była zakończeniem budowanej etapami trasy na Junikowo. Na nową pętlę skierowano wówczas „trzynastkę”, która od 21 grudnia 1949 r. tymczasowo kończyła swój bieg na przystanku przy ulicy Junikowskiej. W latach 1962-1964 Grunwaldzka została rozbudowana i zmodernizowana. Kolejne przebudowy miały miejsce w latach 70-tych XXw. oraz w 1988-1989, 1998, 2009 i ostatnia 2011-2013
 
W trakcie ostatniej przebudowy doszło do kilku odkryć. Jesienią 2011r. natrafiono na szczątki kilkudziesięciu żołnierzy Wehrmachtu poległych w walkach z Rosjanami i pochowanych w rowie przeciwpancernym przecinającym ulicę Grunwaldzką. Znaleziono też kilkadziesiąt pocisków artyleryjskich. Obu odkryć dokonano na wysokości ul. Jawornickiej. Natomiast na Junikowie w tym samym czasie wydobyto szczątki pięciu kosynierów poległych w czasie Wiosny Ludów. Byli to zbuntowani chłopi z Górczyna i Junikowa (a może też z Plewisk?) z oddziału dowodzonego przez Macieja Palacza.

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.