Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Do Polski zbliża się spory mróz

Pogoda w Polsce na przełomie lutego i marca będzie wyjątkowo dokuczliwa, synoptycy zapowiadają ujemną temperaturę utrzymującą się przez całą dobę.

- Możemy oczekiwać anomalnie zimnego marca- zapowiada w rozmowie z Gazeta.pl dr Mieczysław Sobik z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jak zimnego? Mrozy nadejdą w okolicach niedzieli i poniedziałku, będą szczególnie odczuwalne we wschodniej i północno-wschodniej części kraju, ale obejmą całą Polskę. Ekspert prognozuje, że nocami na zachodzie i południu słupki rtęci wskażą -10, -12 stopni Celsjusza, w kotlinach górskich poniżej -15, a w części północno-wschodniej -15, a nawet -20 stopni. W ciągu dnia będzie to ok. -3, -6 stopni, w regionach północno-wschodnich -10 stopni.

- Tej zimy nie doświadczaliśmy jeszcze całodobowych mrozów. To będzie najsilniejszy epizod zimowy. Prognozowanie z dużym horyzontem czasowym jest obarczone dużym ryzykiem błędu. Przy niekorzystnym scenariuszu potrwa to nawet 2-3 tygodnie, przy korzystnym zakończy się w połowie przyszłego tygodnia - mówi dr Mieczysław Sobik.

Meteorolog twierdzi, że sytuacja może być porównywalna do 2013 roku, kiedy temperatura w marcu była wyjątkowo niska. Jak wynika z danych portalu weatheronline.pl, najniższa odnotowana w marcu 2013 r. temperatura w centralnej części Polski wyniosła ok. -13 stopni Celsjusza. W kolejnych latach w marcu słupki rtęci nie spadały jednak w tym regionie poniżej -6 stopni. Teraz znów ma być mroźniej, a marzec 2018 r. znów może być dobrze zapamiętany przez synoptyków.

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.