Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Czy wiecie, że…

W Polsce nazywają nas poznańskimi pyrami, a region, w którym mieszkamy Pyrlandią. Nie da się ukryć, że przodujemy w uprawie ziemniaków i w związku z tym są one podstawą naszej kuchni. Czy wiemy jak je gotować, żeby zachowały najcenniejsze składniki?  

Ziemniakinie są bezwartościowe, jak niektórzy uważają. Ale ich wartość odżywczą można wydobyć przez właściwe gotowanie. Od sposobu gotowania zależy, czy będziemy spożywać pełnowartościowy produkt czy pustą  skrobię rozpychającą brzuch.

Nieżyjący już ojciec Grande z klasztoru bonifratów w „Przepisach na zdrowe życie ” radzi, w jaki sposób je gotować aby zachowały cenne składniki.

Przed obraniem należy ziemniaki dokładnie wyszorować, następnie bardzo cieniutko obrać, ponieważ najbliżej skórki znajdują się cenne minerały i witaminy i wreszcie najważniejsze przygotowane i pokrojone ziemniaki wrzucić od razu do wrzątku, aby skrobia się ścięła od razu na powierzchni, nie pozwalając na wypłukanie cennych składników.

Uwaga! Jeśli ziemniaki zalejemy zimną wodą  tak jak to robi większość, wszystkie cenne substancje znajdą się w wodzie, którą wylejemy..

Przepis ojca Grande

Podczas gotowania ziemniaków dolać szklankę mleka naturalnego, łyżeczkę masła, i przekrojoną cebulę. Posolić dopiero jak zaczynają mięknąć. Po ugotowaniu są już umaszczone, pachnące i odżywcze, nie trzeba dodawać żadnych sosów.

Podobnie gotujemy praktycznie wszystkie warzywa, z małymi wyjątkami, np. suche nasiona fasoli najpierw moczymy przez kilka godzin w zimnej wodzie.

Kim był ojciec Grande?

Bonifrater ojciec Jan Grande to jeden z największych w powojennej Polsce autorytetów w dziedzinie poradnictwa żywieniowego, ziołolecznictwa i szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej. Jego porady, zebrane w trzech książkach zatytułowanych "Ojca Grande przepisy na zdrowe życie", zyskały setki tysięcy wiernych czytelników. Dotychczasowy łączny nakład tomików wyniósł prawie milion egzemplarzy.

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.