Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

Adelajda i Kazimierz Wielki - królewski ślub w katedrze poznańskiej

Urodzony w 1310 r. Kazimierz Wielki, choć nie wiadomo, czy w uznaniu zasług, czy też z powodu wzrostu. Jego ojciec (Władysław Łokietek) mierzył 150 cm, a wzrost jego syna określono na 184 cm, zatem należał do osób o wyjątkowo wysokich, zwłaszcza, kiedy porówna się go z ojcem. Kazimierz często bywał w Poznaniu i nie tylko w celach inspekcyjnych, czy sądowych, ale także załatwiał tu sprawy międzynarodowe.

W 1340 r. król Czech Jan Luksemburski zaproponował Kazimierzowi rękę Adelajdy Heskiej. Ślub odbył się już 29 września 1341 r. Ceremonia miała miejsce w katedrze poznańskiej, a przewodniczył jej sędziwy arcybiskup Janisław, który od razu po ślubie koronował młodą żonę Kazimierza na królową Polski. Wesele było huczne, trwało kilka dni, a wśród gości weselnych obecni byli m.in.: Karol Luksemburski, przyszły król Czech i cesarz, ponadto książęta śląscy: Bolesław legnicki i Jan ścinawski, książę mazowiecki Bolesław i inni znamienici Piastowie, a także książęta niemieccy wraz z ojcem panny młodej, Henrykiem II Żelaznym. Mieliśmy więc do czynienia z prawdziwym zjazdem monarchów w Poznaniu, porównywalnym chyba tylko do zjazdu krakowskiego z 1364 r., zakończonego słynną ucztą u Wierzynka, szkoda tylko, że dziś się o tym nie pamięta.

Kazimierz umarł z 1370 r. nie doczekawszy się syna. Adelajda przeżyła męża o rok. Na Kazimierzu skończyła się dynastia Piastów, a koronę polską odziedziczył siostrzeniec Kazimierza, Ludwik Węgierski.

Bilans panowania Kazimierza Wielkiego musi budzić podziw. W chwili objęcia przez niego władzy Polska zajmowała drugorzędną pozycję międzynarodową. Za jego panowania stopniowo przekształciła się w silny organizm polityczny. Terytorium państwa wzrosło niemal trzykrotnie. Kazimierz Wielki do końca swego panowania pozostał wierny piastowskiej koncepcji państwa zwróconego ku zachodowi i władającego dorzeczem Odry oraz ujściem Wisły.

Komentarze

Anton

2018-01-30

może obecnie królowi brakuje niemieckiej księżniczki, obraz świata by się zmienił w kilku aspektach..
piter

2018-01-29

Szkoda, że obecna, dokładnie odwrotna doktryna rządzących nie czerpie z mądrości Piastów, choćby tego ostatniego, Wielkiego, który "zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną"....
 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.