Czy polskim nauczycielom należą się podwyżki?

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej

W Polsce jeszcze przed 1989 rokiem flagę narodową wywieszano 1 maja, ale już na 3 maja flagi były zdejmowane. Czyniono to właśnie 2 maja. Wtedy w miastach wszyscy gospodarze domów musieli pamiętać, by flagę zdjąć, stąd potoczna i nieco żartobliwa nazwa „dzień ciecia”. Jednak od 10 lat w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej. To dzień, który bardzo szybko zdobył wśród Polaków uznanie.
Biel i czerwień - skąd pochodzą kolory flagi Polski?
A dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? To barwy zaczerpnięte z godła, czyli białego orła na czerwonym tle. Kolor biały ma symbolizować czystość, a czerwony krew, czyli coś co bardzo często towarzyszyło Polakom w historii. Znamy też wierszyk, który wiele wyjaśnia: "Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie a na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel to serce czyste - piękne są nasze barwy ojczyste".
Ciekawostka.
Również 2 maja 1945 polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäule w Berlinie.
Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii.

Komentarze

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.