Czy w Plewiskach powinien powstać targ owocowo-warzywny?

14 lutego mamy Walentynki

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem) oraz obdarowywanie się drobnymi upominkami

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały dopiero w latach 90-tych XX wieku.

Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca. Część polskiego społeczeństwa uznaje Walentynki jako  obce polskiej kulturze i wypierające rodzime tradycje.

Komentarze

Anton

2018-02-15

Święto kupały jest bardziej "przaśne". I bardziej niż z czerwonymi serduszkami czy czekoladami kojarzy się z zielonymi krzakami lub stogami siana :-). Chyba bliższe naszej kulturze.
ja

2018-02-14

ja tam mam środę popielcową - mam żonę
 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.